Pułk piechoty - Pluton strzelecki z 1939

Źródło danych: Krzysztof Gebhardt - opracowanie na podstawie artykułów Kryska Karskiego drukowane w zeszytach "Piechota", regulaminów i oficjalnych podręczników oraz informacje od Piotra.

pluton strzelecki

Etat
Stan osobowy: 1 oficer, 8 podoficerów, 54 szeregowych
Stopnie podoficerów w/g etatu: zastępca d-cy plutonu: sierżant; dowódcy drużyn: plutonowi; obserwator i z-cy d-ców drużyn: kaprale (w praktyce mogli nimi być st.strzelcy),
Uzbrojenie: 3 r.k.m., 46 karabinów z bagnetem (kb), 12 karabinków z bagnetem (kbk), 1 pistolet, 3 bagnety; Uwagi: 1) broń osobista oficera nie figurowała w etacie; 2) strzelec wyborowy dostawał karabin p-panc. wz.35 w miejsce kb, faktyczna liczba kb w plutonie: 45. Dla każdego "bagneta" przewidziano dotację 2 granaty zaczepne i 1 obronny, tj. po 138 granatów na pluton.
Granaty były wydawane na rozkaz d-cy
r.k.m obsługę rkm Browning wzór 1928 stanowiło 4 żołnierzy, jednostka ognia wynosiła 500 naboi (w tym 20 ppanc.), zapas amunicji w oddziale 4 J.O. Urzutowanie: 1040 naboi w 52 magazynkach, w tym normalny zapas przy broni 460 naboi. 5 magazynków nosił w 2 dwóch potrójnych ładownicach na pasie celowniczy (dodatkowo w ładownicy niezbędnik), kolejne 18 magazynków przenosił karabinowy i 2 amunicyjnych (po 6 magazynków). Do walki amunicyjni pobierali też z biedki kolejne 20 magazynków znajdujących się w 4 brezentowych torbach. W miejsce toreb na biedce składali plecaki. Każdy żołnierz plutonu przechodził przeszkolenie w zakresie obsługi rkm.
karabiny i karabinki Standardowym uzbrojeniem były karabiny Mauser wz.98 i kbk z wz.29. Amunicjia: każdy strzelec uzbrojony w karabin przenosił w 2 potrójnych ładownicach na pasie głównym 2 JO, czyli 60 naboi (po 2 łódki 5-nabojowe w ładownicy), w tym 5 naboi ppanc.; Dodatkowo "bagnety" dostawali po 3-ciej JO. 30 załódkowanych naboi w 2 kartonowych pudełkach znajdowało się w plecaku. 4-ta JO dla "bagnetów", była złożona na wozie amunicyjnym drużyny gospodarczej. Amunicja do kbk dla pozostałych żołnierzy kompani (3-cia i 4-ta JO) była przewożona wozami amunicyjnymi dowództwa batalionu.
kb ppanc. wz.35 W skrzyni mobilizacyjnej, w której "ukrywano" karabin były dodatkowo magazynki (ile?) 4-nabojowe, 100 naboi ppanc., 3 zapasowe lufy i klucz do ich wymiany. Prawdopodobnie strzelec wyborowy miał w ładownicach 50 naboi, pozostała amunicja była złożona w biedce amunicyjnej plutonu.
biedka plutonowa zawierała 1 jednostkę ognia dla plutonu: 1500 naboi do rkm, 1710 (wyliczenie teoretyczne, w praktyce pewnie liczba amunicji jest zaokrąglona do pełnych skrzynek, wydawaniem amunicji kierował z-ca d-cy plutonu. - pytanie: ile było amunicji w skrzynce) załódkowanych nabojów do karabinu (112 pudełek po 15 sztuk) ponadto na biedce znajdował się ładownik do magazynków rkm, ilość granatów nieznana;
do biedki plutonowej zaprzężony był koń mierzyn
Wyposażenie specjalistyczne indywidualne
d-ca plutonu: busola kierunkowa, lornetka
z-ca d-cy plutonu: busola kieszonkowa, lornetka
d-ca drużyny, z-ca: busola kieszonkowa
obserwator: rakietnica, lornetka
szeregowy: na sobie: furażerka lub rogatywka, kurtka sukienna, spodnie sukienne, trzewiki sznurowane, owijacze, koszula, kalesony, onuce, chustka na szyje(szalik), chustka do nosa, pas główny, pasek do spodni, ładownice potrójne (2 szt), żabka do bagnetu i bagnet, łopatka piechoty i żabka do niej, kapsel tożsamości, opatrunek osobisty (w okresie letnim, zamiast mundurów sukiennych żołnierze nosili mundury drelichowe);
tornister (plecak), a w nim: koc, płaszcz, płachta namiotowa, menażka, koszula, kalesony, onuce, ręcznik, chustka do nosa, sznurowadła zapasowe, troki (5 szt), niezbędnik do czyszczenia broni (oliwiarka z olejem, pakuły, sznur do czyszczenia lufy), porcja żywności (suchary i konserwy mięsne), woreczek na suchary, menażka, woreczek na kawę, przybory do szycia i czyszczenia;
chlebak, a w nim: ręcznik, woreczek na sól, manierka z zawartością i kubkiem, chleb, mydło, przybory do jedzenia;
dodatkowo: karabin z paskiem, zapiaszczacz do karabinu (ochrona na lufę), maska p.gazowa, hełm, amunicja.
celowniczy rkm: zamiast ładownic do kb miał 2 potrójne ładownice do rkm+niezbędnik do rkm, w/g regulaminu nie posiadał też bagnetu, choć praktyka była różna.
amunicyjny rkm: dodatkowo 2 torby z 5 magazynkami do rkm każda.
Musztra drużyny
musztra druzyny oznaczenia
musztra druzyny dwuszereg - podstawowy szyk przy zbiórce
musztra druzyny szereg
musztra druzyny musztra druzyny rząd i dwójki podstawa przy przemarszach mniejszymi oddziałami
musztra druzyny czwórki do przemarszów drogami